1. SK Prostějov zdemoloval FC SILON Táborsko 5:0

11. 9. 2022
(zdroj: livesport.cz) Fotbalisté Prostějova zvítězili v osmém kole Fortuna národní ligy nad Táborskem 5:0. O vítězství rozhodl v prvním poločase skvěle hrající Vasil Kušej, a zařídil tak Hanákům posun ze sestupových pozic. Naopak Jihočeši klesli na 13. příčku, o bod za svého soupeře. Obranu domácích jistě potěšilo, že se po sedmi soutěžních utkáních konečně dočkala čistého konta.

Málokterý tým vstoupil do soutěže tak špatně jako Táborsko. Celek z jihu Čech se ovšem v posledních dvou kolech zvedl a připsal si šest bodů. Trápila ho zejména matná ofenziva, která patřila k nejhorším. Jediným dvoubrankovým střelcem týmu byl Sy Babacar. Zápasy Prostějova byly značně gólovější, lepší výsledky to nicméně neznamenalo. Hanáci dosud vyhráli jen v úvodním kole nad rezervou Slavie a byli předposlední.

První šanci měli po necelé čtvrthodině hry domácí fotbalisté. Kušej povedenou přihrávkou vyslal do úniku Davida Píchala, jehož zakončení však orazítkovalo pouze tyč. Ve 27. minutě se už ale Prostějov dočkal, Solomon Omale poslal pěkný pas před vápno na Kušeje a ten i s trochou štěstí propálil hostujícího brankáře. Hanáci byli lepším týmem, další jejich šanci měl ve 35. minutě Píchal, který však zblízka hlavou trefil pouze gólmana. Táborsko mohlo srovnat těsně před koncem prvního dějství, proti hlavičce kapitána Jakuba Navrátila ale výborně zasáhl domácí brankář.
Druhý poločas začali lépe domácí, kteří v 53. minutě zvýšili své vedení. K centrovanému balonu se na malém vápně dostal Šimon Šumbera a poslal ho za záda Adama Zadražila. O tři minuty později se domácí radovali potřetí, Kušej poslal míč z levé strany a na zadní tyči si ho našel Jan Schaffartzik, jenž už neměl složitou práci. A další branka do sítě zdecimovaného Táborska přišla v 62. minutě, k balonu se dostal na pravé straně Jan Koudelka a přízemní střelou opět zvýšil domácí vedení. V 79. minutě se Hanáci trefili ještě popáté. Konečné skóre stanovil po centru z pravé strany zakončením zblízka střídající Ghaňan Torfiq Ali-Abubakar.
Prostějov se tak po šestizápasovém čekání konečně dočkal druhého letošního ligového vítězství. V příštím kole se 17. září představí v Drnovicích proti Vyškovu, Táborsko o den později přivítá Líšeň.

1. SK Prostějov - FC SILON Táborsko 5:0 (1:0)
Branky: 27. Kušej, 53. Šumbera, 56. Schaffartzik, 61. Koudelka, 79. Ali-Abubakar

1. SK Prostějov: Krynskyj – Blahuta, Schaffartzik (C), Bolf, Gáč – Šumbera, Omale (65. Pinc), M. Mach (57. Bartolomeu), Kušej (65. Ščedryj) – Koudelka (77. Zbožínek), Píchal (77. Ali-Abubakar).
FC SILON Táborsko: Zadražil – Bederka, Navrátil (C), Mezera – Kopřiva (57. Liepa), Bezpalec, Plachý, Provazník, J. Šplíchal – Babacar (46. Nešpor), Ledecký (46. Varačka).
Rozhodčí: Dorušák – Hurych, Pospíšil
ŽK: 36. M. Mach, 51. Omale, 70. Krynskyj – 55. Nešpor, 72. Mezera, 73. Bezpalec
Diváci: 383
Hodnocení trenéra FCT Radoslava Kováče:
"K našemu výkonu mohu říct jediné: obrovská ostuda, velké zklamání. Nechápu, že zápas odehrajeme po dvou výborných výkonech tímto způsobem. Nabádali jsme naše hráče, že Prostějov má určité problémy, ale že má kvalitní mužstvo. Předvedli jsme dorostenecký výkon, nenabírali jsme protihráče, neměli jsme hlad po gólu, nebyli jsme agresivní, a když, tak jsme dostávali žluté karty. Příště nám budou kvůli kartám chybět Mezera a Bezpalec. Po náš výkon v Prostějově nemám omluvu, ani vysvětlení."

1. Dukla 19 32:20 37
2. Vyškov 19 32:20 35
3. Táborsko 19 22:16 31
4. Příbram 19 21:22 29
5. Líšeň 20 22:22 28
6. Brno 19 26:23 27
7. Vlašim 19 24:21 27
8. Chrudim 19 31:30 27